Wspomnienia – video

Powspominajmy trochę przed kolejnym seminarium z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. A więc...... jak zapisano w archiwum, nasze pierwsze pomieszczenie, w którym organizowaliśmy pomoc chorym dzieciom i ich rodzinom, znajdowało się w piwnicy przy ul. Chopina 19, wyremontowanej przez ówcześnie pracującym w Kole – Rodzicom. Pisaliśmy pisma, „męczyliśmy” władze miasta, aż wreszcie w 1995 roku podzieliła się z nami właścicielka apteki przy ul. Hipotecznej 4- Pani mgr H.Muda. Przygotowaliśmy oczywiście dużą uroczystość z udziałem władz miasta, z przecięciem wstęgi itp.


Od początku naszej działalności był z nami Prof. B.Niewiedzioł, dzisiaj już śp., ale nadal jest z nami, jako Patron, jesteśmy jedynym Kołem w Polsce, które posiada swojego Patrona. Jego 70- ej rocznicy urodzin poświęciliśmy jedno z zebrań z rodzicami, gdzie przekazał nam, rodzicom piękne przesłanie, wspomagające nas w pokonywaniu trudów, jakie niosła i nadal niesie choroba naszych dzieci.


Z okazji 25 rocznicy powstania Koła ( dzisiaj już będzie niebawem 28) zorganizowaliśmy również piękne spotkanie.


W archiwach Koła znajdują się dziesiątki wywiadów, spotkań, zebrań, artykułów prasowych, częściowo już wykorzystanych do 1 pracy doktorskiej, 4 prac magisterskich oraz 5 prac licencjackich oraz wielu naukowych artykułów, ale tutaj krótko pokażemy, oco i jak walczyliśmy w ostatnich 2 latach. Otóż, w Światowym Roku Cukrzycy Dzieci 2009 poświęcono wiele uwagi walce ze znieczulicą i dyskryminacją władz wielu placówek oświatowych: przedszkoli i szkół wobec dzieci z cukrzycą. Dużo pomogły nam tutaj lubelskie media, zawsze chętne do współpracy.


Również ważnym zadaniem była walka o refundację analogów i pomp dla młodzieży studiującej. I tę walkę wygraliśmy, od 15 grudnia 2010 r wchodzi zarządzenie o refundacji analogów i pomp nawet do 26 roku życia.

Jak zatem widać, jesteśmy po prostu potrzebni, nie zajmujemy się wprawdzie organizowaniem zabaw czy dyskotek w siedzibie Koła, ale służymy każdą pomocą, mamy bardzo skutecznego radcę prawnego, świadczącego nieodpłatnie wszelkie usługi związane z prawem oraz psychologa i pedagoga szkolnego, który najlepiej wie, jaka jest sytuacja dziecka z cukrzycą w szkole.

Na najbliższe seminarium – 13.11- zapraszamy wszystkich zainteresowanych problemami cukrzycy, ale przede wszystkim członków Koła i PSD-Oddział w Lublinie. Patronat nad seminarium objęła Pani Wicewojewoda Henryka Strojnowska, będzie też II edycja Dyplomów „Przyjazny Nauczyciel” i „Przyjazna Szkoła”. W programie przewidziano wiele ciekawych wystąpień, w tym Pani Joasi S.nt.przeliczania składników pokarmowych i umiejętnego korzystania z książki „Liczmy kalorie”, którą otrzymają wszystkie nasze dzieci.

Mam nadzieję, że przedstawiona wyżej retrospekcja Koła pomoże Państwu jeszcze bardziej przyjaźnie i zachęcająco ocenić pracę Zarządu Koła, który tworzy już dość leciwy zespół, ale pomysłów nam nie brakuje, a młodszych rodziców serdecznie zapraszamy do współpracy. „Jeżeli nie dajesz siebie drugiemu, smutno i marnie żyjesz”- przyjdź do nas, a odzyskasz radość i chęć do życia, zapraszamy!