Fotogaleria z Diabetica Expo 2014

Już po raz osiemnasty w Toruniu odbyło się sympozjum diabetologiczne Diabetica Expo. Nasz zarząd reprezentowała Katarzyna Porzak, co lepsze- z raportu organizatorów wynikało że wraz z mężem jako jedyni reprezentowali Lublin!

Krótka recenzja ze spotkania: Człowiek uczy się przez całe życie a ja przez swoje 20 lat z przyjaciółką cukrzycą wciąż uczę się czegoś nowego. Diabetica Expo to święto diabetyków z całej Polski, wydarzenie unikatowe w skali Polski oraz Europy. W tym roku wydarzenie odbyło się w nowo wyremontowanej auli na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Na gości oczekiwały m.in. bezpłatne badania profilaktyczne, degustacje żywności dla diabetyków (przeważały słodycze na bazie stewii), nowinki techniczne dla chorych. Wykłady wygłosili m.in.: prof. dr hab. med. Leszek Czupryniak – Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, mgr Andrzej Bauman – Prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, mgr Beata Stepanow – prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, Małgorzata Rudnik – pierwsza w Polsce pacjentka, u której dokonano przeszczepienia trzustki, by pokonać cukrzycę typu I oraz wielu innych wybitnych gości.

Nie ma zdjęć w tej galerii.

Jednym z ważniejszych punktów seminarium była mowa o inicjatywie obywatelskiej Narodowego Programu Zwalczania Cukrzycy i jej Powikłań czyli Ustawie o Cukrzycy. Akcji poświęcony jest oddzielny artykuł.

Dr n. med. Michał Wszoła opowiadał o przeszczepie trzustki i wysp trzustkowych. Jakie są wskazania a jakie zagrożenia niesie za sobą przeszczep. Życie po przeszczepie nie wygląda tak kolorowo jak o tym mówią media. Z mojego punktu widzenia – z cukrzycą da się żyć normalnie i wciąż to podkreślamy. Po przeszczepie już do końca życia owiani jesteśmy kloszem zabezpieczeń. Zainteresowanych w tym temacie rodziców zapraszam na dyżur koła. Odpowiem na pytania oraz mogę podać namiary na lekarza z Warszawy, który się tym zajmuje.

Z gadżetów o które trudno „jeszcze” w Lublinie to niewątpliwie furorę zrobił krem czekoladowy oraz czekoladę deserową z owocami leśnymi. Oba produkty to wyroby słodzone ekstraktem ze stewii, belgijskiej firmy Cavalier, których jedynym dystrybutorem w Polsce jest Stewiarnia. Co moje kubki smakowe na to: krem dorównuje słynnej Nutelli.

Myślałam również, że obyta jestem w aktualizacjach na rynku gleukometrów. Otóż okazuje się, że NIE. Glukometr w komórce? Teraz to jest możliwe. Gmate SMART jest jednym z najmniejszych glukometrów na świecie, nie wymaga baterii, współpracuje z wieloma modelami smartfonów i tabletów. Umożliwia transfer wyników bezpośrednio do lekarza za pomocą SMS lub e-mail. Dla młodych-rewelacja. Glukometr ma wielkość pięciozłotówki. Dystrybutorem jest centrum Diebtologii a cena to ok. 180 zł.

Na miejscu spotkałam również naszych przyjaciół- redakcję Szugarfrika. Wydanie w którym znajduje się obszerna recenzja o naszych koloniach rozchodziło się jak świeże bułeczki.
Sympozjum na prawdę było obszerne. Problemy były są i będą, ale to od nas zależy czy będą niosły za sobą powikłania.

Serdecznie pozdrawiamy Expo-Andre z Torunia i Panią Milenę, która pamiętała o nas wysyłając zaproszenie.

Zainteresowanych jakimś tematem rodziców zapraszam do dyskusji na dyżurze.
K. Porzak

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.